Υποδύθηκαν αγωνιστές του 1821

Με μια υπέροχη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε  στο Δημοτικό σχολείο του Άδελε, την Παρασκευή, παραμονή της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου. Τα παιδιά της Έκτης τάξεως και συγκεκριμένα του Στ2, με δάσκαλο τον κ. Δημήτρη Μαρκάκη  και την δασκάλα Ασουμανάκη Ελευθερία ετοίμασαν μια θαυμάσια παράσταση με θεατρικά δρώμενα, απαγγελία ποιημάτων, και χορό, στην οποία  οι μαθητές και οι μαθήτριες αναπαρέστησαν ήρωες του 1821. Την παράσταση που πραγματοποιήθηκε στον περίβολο του σχολείου, παρακολούθησαν όλες οι τάξεις, οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς, που καταχειροκρότησαν τα ταλαντούχα βλαστάρια τους.  Λύρα έπαιξαν ο Μάνος Κιαγιάς και ο Μανώλης Μαραγκουδάκης, ενώ τον τρανό κρητικό οπλαρχηγό Δασκαλογιάννη έκανε ο Θεόδωρος Δημητρακόπουλος.